AZ LCD szó hallatán a minőség és a legjobb képminőség jut az eszünkbe. Manapság az LCD az egyik legkeresettebb tv-monitor fajta.
Az LCD monitorok nagy előnye az, hogy a képük sokkal szebb, és kevesebb áramot is fogyasztanak ezen készülékek. A két legfőbb hátrányuk az, hogy az áruk magasabb, mint a katódsugárcsöves monitoroké, a másik pedig az, hogy ha a képernyőt nem szemből nézzük, akkor a kép halványabb és elmosottabbá válik, így kevésbé élvezhető. Az LCD monitorok ezen, fizikai hátrányát a LEP technológiával kívánják orvosolni. A technika azon alapszik, hogy a képernyőt egy speciális fénykibocsátó anyaggal kenik be, amely által a monitor oldalról is ugyanolyan színvilágú és ugyanolyan éles képet ad, mint ha szemből néznénk.
Ezt a technikát azonban a hordozható gépek az-az a laptopok esetében nem lehet alkalmazni sajnos. Ezért történt kifejlesztésre a plazmaképernyő, amely képminősége szintén remek, és a szemet is kevésbé roncsolja. Az LCD monitorok védelmére fontos odafigyelni. Az LCD monitor sokkal sérülékenyebb, mint az elődei. A képernyő ugyanis sokkal puhább és könnyebben is karcolódhat. Ha a kijelzőt meg akarjuk tisztítani a rászállt portól, akkor az semmiképpen se alkohollal tegyük, mert ez szétmarhatja a folyadékkristályt, amely által a kijelző sérül. Ezt ajánlott inkább, nagyon enyhén nedves speciális törlőkendővel végezni. Az LCD-t tehát legfőbbképpen síkmonitorokon alkalmazzák, amelyek remek képet adnak.
A katódsugárcsöves monitorok felett az LCD kijelzők teljes mértékben átvették az uralmat. A monitorok az elmúlt évtizedben hatalmas fejlődésen estek át. Az egyik legkedveltebb monitortípus napjainkban nem más, mint az LCD monitor. Az LCD monitor, sokkal modernebb technológiával és funkciókkal rendelkezik, mint az elődei. A jelentése Liquid Crystal Display, amely a folyadékkristályos megjelenítést jelenti. Az LCD monitor teljesen síkképernyős monitor, amelyen a kép egy lapos felületen jön létre, amely műanyaggal van bevonva. Az LCD kijelző esetében a kép nem frissül állandóan, tehát a vízszintes, valamint a függőleges képfrissítési frekvencia csak abban az esetben változik, ha a képpont is változik a kijelzőn. A képpont frissítési frekvencia tehát azt jelenti, hogy ha a kép változik, akkor az a monitor mennyi időn belül képes megjeleníteni. Az LCD monitor az előbbiek alapján tehát sokkal jobban kíméli a szemet, ugyanis a kijelzőn nincs jelen állandóan a vibrálás. Az LCD monitorok egyébként sokkal környezetkímélő monitorok is, mint pl. a katódsugárcsöves monitorok voltak. A sugárzás mértéke az LCD kijelző esetében szinte egyenlő a nullával.
Az LCD Tv készülékek is egyre felkapottabbakká váltak a napjainkban. Szinte mindenki LCD Tv szeretne vásárolni otthonába. Az elmúlt évek során az LCD Tv-k ára sokat csökkent. A választék az LCD TV-k terén hatalmas. A legkülönfélébb színekben, márkákban, funkciókban, méretben és minőségben kaphatóak. Az LCD-k esetében, valamint a monitorok esetében fontos lehet tudni a következő paramétereket, amelyekkel jellemezni szokták őket. Ezen adatok pontosabb ismerete az LCD Tv vagy LCD monitorok vásárlásakor is hasznos lehet. Ha valamiben nem vagyunk biztosak, akkor természetesen nyugodtan forduljunk az áruház eladóihoz, akik biztosan készséggel fognak nekünk segíteni.
A képátló nem más, mint a monitor képének két ellentétes sarkai közt lévő távolság, amelynek nagyságát colban szokták megadni. Egy col nagysága 2,540cm-ben mérve. A képarány az a képernyő oldalhosszúságainak aránya amely 5:4-től egészen 16:9is terjed. A nagyobb képernyők esetében az arány távolsága nagyobb. Pl.:16:9es arányú, amely azt jelenti, hogy az LCD kijelző szélesebb jóval, mint amilyen magas. Ez azért van, mert így kényelmesebb a szemnek. A szemünk látószöge ugyanis vízszintes irányban nagyobb kb.180 fok, mint amilyen a függőleges irányban. A kontraszt az a tulajdonság, amely a részletgazdagságot jellemzi. Ez általában 250-1000 : 1 értékű szokott lenne. Az 1000:1 arányú, rendkívül gyönyörű és részlet gazdag képet biztosít. A válaszidő az LCD paneles kijelzők esetében az ezredmásodpercben mért időegység. Ez az-az idő tehát, amely ahhoz kell, hogy egy képpont színe a kijelzőn megváltozzon. Ha gyors mozgások vannak a képen jelen, akkor a lassú válaszidő esetén zavaró lehet a kép, ugyanis helyenként elfog mosódni és nem lesz teljesen éles. A monitor fényességét a fényerővel lehet jellemezni. Ez a fény gyakorlatilag az LCD panel háttérvilágítása. Ez lehet pl.: 200-250 cd/négyzetméter. Az LCD monitor maximális felbontása az, hogy a felbontása a kijelzőnek maximálisan mekkora. Ez a képernyő képpontjainak horizontális és vertikális számának szorzataként adják meg. Pl. ha a kijelzőn függőlegesen, oszloponként tehát 800képpont, vízszintesen pedig 1600képpont van, akkor a monitor felbontása 1600*800-as felbontás. Ez egyébként lehet kisebb és nagyobb is természetesen.
Az 1600x1200as pl. már nagyon jónak számít egy LCD kijelző esetében. A maximálisan megjeleníthető színek száma az, hogy a kijelző hány darab színárnyalatot képes megjeleníteni. Ez általában max.16.2millió szokott lenni, de vannak olyan LCD modellek, amelyek már 16.7millió színt is képesek megjeleníteni. A látószög is egy fontos paraméter. Ez az a szög, amely megadja azt, hogy az LCD TV vagy Monitor, milyen szögből látható. Ezt horizontális és vertikális adattal adják meg, pl.: H:170Fok/V:140Fok. Az optimális felbontás is fontos adat. Ez az a felbontás amelynél az LCD kijelző minden egye tranzisztorához egy pixel tartozik. A monitorok maximális felbontása is ez egyben.
Manapság egyre elterjedtebbek azok az LCD panelek, amelyek hátsó projektorosak. Ez egy viszonylag új technológia az LCD kijelzők megvalósításához, amely sok hasznos előnnyel rendelkezik. Az ilyen típusú LCD-k is hasonló technológián alapulnak, mint az eddig említett LCD készülékek azzal a különbséggel, hogy a képet fénnyel vetítik a képernyőre. Az LCD Projektoros Televíziók, hasonló tulajdonságokkal és funkciókkal rendelkeznek, mint a sima LCD kijelzők.
Tehát jó a színkomplexségük és a felbontásuk is igen magas lehet, azonban a kontrasztarányuk ezeknek nem olyan jó, mint pl.: az LCOS vagy a DLP kijelzőké. A mérnököknek és a digitális technika folytonos fejlődésének köszönhetően, minden egyes LCD generáció sokat javít ezen a tényezőn. Az egyik hátránya ezeknek a készülékeknek még az, hogy a pixel struktúra gyakran látható a kijelzőn. Tehát előfordul, hogy a kép pixelei túlságosan látszódnak. Az LCD projectoros eszközöknél egyenlőre, még nincsen 1080p-nél jobb megvalósítás. Az 1080p-s eszközök árusítása a leggyakoribb. Ezek is viszonylag szép képet adnak. Az áruk hasonló a DLP kijelzőhöz. Egy 60"-os LCD monitor amely, projectoros kb. 1600USD körül kapható.
2009. november 5., csütörtök
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése